fbpx

ABC web designu, czyli co musi mieć strona, aby pracowała na Twój sukces.

Zapewne zdajesz sobie sprawę, że posiadanie własnej strony www to w dzisiejszych czasach obowiązek praktycznie każdego przedsiębiorcy. Niezależnie, czy prowadzisz ogólnopolski sklep internetowy czy mały lokalny biznes, czy świadczysz na rzecz swoich klientów usługi czy też oferujesz im swoje produkty. Własna strona internetowa to nie tylko sposób na nawiązanie równej walki z konkurencją oraz pokazanie, że Twoja firma jest nowoczesna i nadąża za trendami. Własna www to w dużej mierze Twoje “być albo nie być” w biznesie.

O czym musisz wiedzieć i czego musisz dopilnować, aby Twoja strona skutecznie wspierała Twoje działania i realnie przekładała się na realizację Twoich celów biznesowych? Poznaj 5 najważniejsze cechy odróżniające dobre i skuteczne strony, od tych wyjątkowo kiepskich i nie pracujących na biznes swoich właścicieli. Zaczynamy!

1. Prosty, czytelny i intuicyjny design

Znasz to powiedzenie “im prościej, tym lepiej”? Ma ono zastosowanie także w dziedzinie projektowania stron. Wyobraź sobie, że użytkownik (a docelowo Twój klient), w poszukiwaniu konkretnej usługi czy też produktu, odwiedza na raz co najmniej kilka serwisów internetowych.

Tym, co odstrasza go już na wstępie i sprawia zarazem, że szybko opuszcza dany serwis, jest wysoki poziom skomplikowania, a co za tym idzie – brak czytelności.

Musisz wiedzieć, że dobry design strony to taki, który spełnia minimum te 2 wymogi:

Bardzo czytelny i logiczny układ. Klient, wchodząc na daną stronę, ma mieć wrażenie, jakby już kiedyś na niej był. Jeżeli użyjesz dziwnych, wcześniej niespotykanych elementów, które zmuszą go do dodatkowego myślenia – po prostu z niej ucieknie.

Ładny i nowoczesny, ale nie przesadzony, design. Wbrew pozorom, wygląd zawsze ma znaczenie. Nie inaczej jest w przypadku projektowania stron www. Zadbaj o to, aby Twoja witryna była ładna i wyglądała nowocześnie, ale z drugiej strony, aby była też schludna. Nie przesadzaj z ilością dodatków: kolorów, animacji, zdjęć itp. Strona może być piękna, nawet gdy jest zaprojektowana w minimalistyczny sposób 🙂.

2. Szybkość ładowania

Jaki jest drugi (zaraz po braku czytelności) powód opuszczania stron internetowych? Oczywiście, szybkość ich ładowania. W dzisiejszych czasach użytkownicy są mocno zabiegani, chcą wszystkiego “tu i teraz”, a czekanie, chociażby kilku sekund na załadowanie strony, to dla nich stanowczo za dużo. Sprawa staję się jeszcze poważniejsza, jeśli korzystają z urządzeń mobilnych – wtedy każda sekunda jest wręcz na wagę złota.

Zadbaj o to, aby Twoja strona ładowała się w czasie poniżej 4 sekund (to obecnie wynik, jaki uznaje się za bardzo dobry).

  • Jeżeli wykonujesz ją na własną rękę – w sieci znajdziesz mnóstwo poradników mówiących o tym, jak przyśpieszyć Twoją witrynę.
  • Jeśli zlecasz tę pracę agencji – po prostu zweryfikuj jej efekty za pomocą narzędzi służących do badania prędkości np.: GTmetrix lub PageSpeed Insights.

3. Dostosowanie do smartfonów i tabletów

W zależności od branży, udział użytkowników w podziale na urządzenia stacjonarne i mobilne waha się w granicach od 60/40 do 40/60 (procentowo). Jak widzisz, praktycznie połowa ludzi korzystających z sieci, robi to za pomocą smartfonów bądź tabletów.

To nie pozostawia złudzeń, że musisz pamiętać również o tym aspekcie, a co za tym idzie – zadbać, aby Twoja strona była w pełni responsywna i doskonale wyświetlała się także na urządzeniach mobilnych.

4. Optymalizacja pod SEO

Zapewne nie robisz strony jedynie dla siebie, a jej głównym celem jest generowanie ruchu, który docelowo ma zwiększać Twoją sprzedaż. Dlatego, w dalszej kolejności musisz pamiętać również o optymalizacji całej witryny z myślą o jej pozycjonowaniu np. w wyszukiwarce Google.

Aby przyszłe działania SEO były dla Ciebie łatwiejsze, musisz zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników: wspomnianych już szybkości ładowania strony (im szybsza tym lepiej) i dostosowaniu witryny do urządzeń mobilnych, a także możliwości łatwej rozbudowy serwisu o dodatkowe sekcje, jak i całe podstrony.

Pamiętaj, że kluczową rolę w pozycjonowaniu nadal odgrywają treści znajdujące się bezpośrednio na stronie. Im jest ich więcej (w odpowiedniej jakości), tym Twoje szanse na zaistnienie w wyszukiwarce są również większe.

5. Dobre teksty

Wymienione jako ostatnie, ale ich rola jest nieoceniona i śmiało można powiedzieć, że wręcz kluczowa. Copywriting jest bowiem podstawą każdej strony internetowej.

Tak, jak bez tekstu nie ma dobrego banera, ulotki, broszury czy plakatu. Tak samo nie możesz liczyć na sukces, jeśli teksty na Twojej stronie są słabe.

Planując stworzenie własnej strony internetowej, musisz zawsze zaczynać od zaplanowania jej treści. To one w głównej mierze będą odpowiadały za sukces (lub też porażkę). To one będą wpływały na pozycjonowanie, zdecydują, ile użytkownik postanowi spędzi na danej stronie, a w efekcie – wygenerują sprzedaż. Jeżeli pisanie tekstów nie jest Twoją mocną stroną – pamiętaj, że zawsze możesz zatrudnić profesjonalnego copywritera, który zadba o każdy aspekt treści Twojej witryny.

Chcesz mieć pewność, że Twoja strona spełnia wszystkie te wymagania?

Postaw na współpracę z agencją, która pomoże Ci zwiększyć sprzedaż i rozwinąć Twój biznes z sieci. Skontaktuj się z nami, a zrobimy dla Ciebie stronę, o jakiej zawsze marzyłeś! Wystarczy, że klikniesz tutaj.