REALIZUJEMY WYŁĄCZNIE PROJEKTY Z BUDŻETEM + 140 000 PLN NETTO / NAJBLIŻSZY TERMIN +3 MIES.

Od pierogów do zupy, czyli wyzwania projektowania produktów w wielokategorii produktowej

Projektowanie produktów w wielokategorii produktowej to wyzwanie. Trzeba wziąć pod uwagę potrzeby użytkowników różnych kategorii produktów, a także zapewnić spójność wzornictwa i doświadczenia użytkownika. W tym wpisie na blogu omówimy niektóre z wyzwań projektowania produktów w wielokategorii produktowej. Podamy również kilka wskazówek, jak stawić czoła tym wyzwaniom.
ylw_cs_12
Ostatnia aktualizacja z 13 lipca 2023

Czyj to głos? – Opowieść o wyjątkowym opakowaniu

Na półce sklepowej, wśród mnogości kolorów i kształtów, twoje oko zauważa coś szczególnego – opakowanie, które wydaje się świecić bardziej niż inne.

Wśród niekończącego się morza kształtów i barw, to jedno opakowanie wydaje się przemawiać bezpośrednio do ciebie. To proste, ale eleganckie opakowanie pierogów wydaje się wręcz krzyczeć „Jestem wyjątkowy”. Ale jak doszło do stworzenia tego konkretnego opakowania?

Czy jest to tylko kwestia estetyki, czy może jest coś więcej? Rozpocznijmy naszą podróż, aby zrozumieć tę historię.

Rodzina o wielu twarzach – jak marka zachowuje swoją tożsamość

Załóżmy, że marka, która produkuje te pierogi, produkuje także zupy, dania gotowe i coś jeszcze. Jak to jest możliwe, że mimo tej różnorodności, rozpoznajesz tę markę od pierwszego wejrzenia?

Każdy produkt nosi ten sam złoty i wyjątkowy symbol – logo firmy – zwrócone w tę samą stronę, niezależnie od tego, czy na opakowaniu są pierogi, zupa czy danie gotowe. To jest jednolitość – element, który sprawia, że nawet wśród różnorodności produktów, marka jest łatwo rozpoznawalna.

Ta stała obecność, to sygnał, który mówi: „Hej, to znowu my!”

Pierogi mówią „ręcznie robione”, zupa mówi „łatwe” – Jak produkty opowiadają swoje historie

Spójrzmy na pierogi. Na opakowaniu widnieje obrazek starannie ułożonych pierogów, z subtelnym napisem „ręcznie robione”.

Wyobraź sobie, jak rzemieślnicy składają te pierogi, wkładając swoje serce w każde z nich. Zupa, z drugiej strony, ma zdjęcie gorącej miseczki zupy z napisem „szybkie i łatwe do przygotowania”.

Czujesz ciepło tej zupy, która jest gotowa na ciebie, gdy jesteś zbyt zajęty, aby gotować. Te szczegóły pomagają komunikować unikalne cechy każdego produktu, choć należą do tej samej marki.

To nie tylko etykieta, to opowieść, której doświadczamy.

Gra w Tetrisa z informacjami – wyzwanie zapełniania przestrzeni opakowania

Przyjrzyj się opakowaniu dania gotowego. Jak puzzle, każdy element zdaje się doskonale pasować do pozostałych.

Pełne jest informacji – składniki, wartości odżywcze, instrukcje przygotowania. Ale jak zauważysz, wszystko jest zorganizowane w taki sposób, że nie jest przytłaczające. To jest sztuka wykorzystania przestrzeni na opakowaniu.

To jest jak gra w Tetrisa z informacjami – wszystko musi pasować razem, aby stworzyć spójną całość.

Małe litery, które mają znaczenie – zrozumienie roli przepisów prawa

Teraz zwróć uwagę na małe litery na dole opakowania. To są informacje wymagane przez prawo – alergeny, dane producenta, termin ważności.

Choć mogą wydawać się nieistotne dla niektórych konsumentów, są one kluczowe dla przestrzegania przepisów prawa i utrzymania zaufania konsumentów.

Te małe litery, które mają duże znaczenie. Bo przecież, w tych małych literach kryje się bezpieczeństwo klienta. W niektórych przypadkach te małe literki z oznaczeniem alergenów to sprawa życia lub śmierci.

Jedna marka, wiele kształtów – dostosowywanie designu do różnych opakowań

Przyjrzyj się teraz różnym kształtom opakowań. Pierogi są w pudełku, zupa w saszetce, a danie gotowe w plastikowym pojemniku. Każde opakowanie ma inną formę, ale złoty symbol marki jest zawsze w centrum.

To jak wizytówka marki, która mówi: „Tak, jesteśmy elastyczni. Tak, możemy dostosować się do różnych form. Ale nasza tożsamość pozostaje taka sama”.

Na co zwróciłeś uwagę? – Zrozumienie perspektywy klienta

Pomyśl o sobie, jako kliencie. Co przyciągnęło cię do tych produktów?
Był to symbol marki?
Obietnica ręcznie robionych pierogów?
Szybkie i łatwe do przygotowania zupy?

To pokazuje, jak ważne jest zrozumienie klienta przy projektowaniu opakowań. To jest jak rozmowa z klientem, a opakowanie to nasz głos.

Wyróżnienie się w tłumie – sztuka bycia unikalnym na półce sklepowej

Na koniec, pomyśl, dlaczego to właśnie to opakowanie przyciągnęło twoją uwagę, a nie inne. To jest sztuka odróżnienia się od konkurencji – tworzenia opakowania, które nie tylko przyciąga uwagę, ale także utrzymuje ją wystarczająco długo, aby klient zdecydował się na zakup. To jest jak magiczny magnes, który przyciąga cię wśród tłumu.

Końcowa nuta – podsumowanie podróży

Historia stojąca za opakowaniem to historia pełna wyzwań, które muszą zostać pokonane, aby stworzyć coś, co nie tylko przyciąga uwagę, ale także komunikuje wartości marki, jest zgodne z przepisami prawnymi, jest dostosowane do formatu opakowania, zrozumiałe dla klienta i odróżnia się od konkurencji

Gdy następnym razem wejdziesz do sklepu, pomyśl o tych historiach. Za każdym produktem stoi kreatywna myśl, badania, a przede wszystkim pasja do tworzenia czegoś, co przekracza granice zwykłego opakowania. A może, teraz gdy znasz tę historię, jeszcze bardziej docenisz ten proces.

Porozmawiajmy o współpracy →