5 najważniejszych zasad projektowania opakowań produktów

W dzisiejszym konkurencyjnym świecie dobrze zaprojektowane opakowanie odgrywa kluczową rolę w przyciągnięciu uwagi klientów i budowanie rozpoznawalności marki. Opakowania produktów są nie tylko funkcjonalnym narzędziem do ochrony produktu, ale również potężnym nośnikiem informacji i komunikacji wizualnej marki. Ale jak stworzyć opakowanie, które nie tylko wyróżni się na półce, ale także będzie efektywne i atrakcyjne dla konsumentów? Tego dowiesz się tutaj!
ylw_cs_spflab_18
Ostatnia aktualizacja z 7 lipca 2023

W tym artykule znajdziesz pięć najważniejszych zasad projektowania opakowań, które są nieodzowne dla sukcesu każdego produktu. Od jasności i czytelności po materiały, okryj kluczowe elementy, które pomogą Ci stworzyć opakowania, które nie tylko zatrzymają wzrok Twoich klientów, ale także zapadną w ich pamięć 🤌

Krótkie wprowadzenie

Rola opakowania w sukcesie produktu

Opakowanie jest często pierwszym punktem styku klienta z produktem. To ono przyciąga uwagę, buduje pierwsze wrażenie i zachęca do zakupu. Niezwykle istotne dla sukcesu produktu na rynku jest holistyczne podejście w procesie projektowym.

Wpływ projektowania opakowań na odbiorców

Projektowanie opakowań ma bezpośredni wpływ na odbiorców. Dobrze zaprojektowane opakowanie może wyróżnić produkt na półce, przyciągnąć uwagę klienta i skłonić go do zakupu (na tym nam powinno zależeć). Może również budować pozytywne skojarzenia z marką i wpływać na całościowe jej postrzeganie.

1. Jasność i czytelność opakowania produktu

Znaczenie czytelnej informacji na opakowaniu

Jasność i czytelność znajdujących się informacji na opakowaniu produktu są kluczowe dla komunikacji z klientem. Klient powinien szybko i łatwo zrozumieć, co jest w opakowaniu, jakie są jego korzyści i jak używać produktu.

KV projektu opakowań batonów SNAKOMITE

Wybór odpowiednich krojów pisma i rozmiarów

Wybór odpowiednich krojów pisma i rozmiarów jest kluczowy dla czytelności informacji. Pismo powinno być łatwe do odczytania, a rozmiar dostosowany do wielkości opakowania i ilości informacji. Jak również obecnie panujących przepisów prawa. Należy pamiętać, że w wielu przypadkach wielkość kroju pisma jest normowana przez ustawy.

Optymalizacja kontrastu i hierarchii informacji

Kontrast i hierarchia informacji pomagają w zrozumieniu treści na opakowaniu produktu. Najważniejsze informacje powinny być najbardziej widoczne, a mniej ważne – mniej. Należy pamiętać o osobach z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, gdzie kontrast jest mega ważny, aby ułatwić im odbiór oraz korzystanie z produktu.

2. Wizualna spójność oraz identyfikacja marki

Kreowanie spójnego wizerunku marki na opakowaniu produktu

Wizualna spójność jest kluczowa dla identyfikowalności marki. Opakowanie produktu powinno odzwierciedlać charakter marki i być spójne z innymi elementami jej wizerunku. Przy projektowaniu opakowań produktu należy mieć na uwadze dalszy rozwój serii produktowej, aby kolejne produkty w łatwy sposób można było wdrożyć na rynek, minimalizując koszty prowadzenia kolejnych projektów w serii produktowej.

Wykorzystanie kolorów, logo i grafiki w celu wyróżnienia się

Kolory, logo i grafika na opakowaniu pomagają wyróżnić produkt na półce i zbudować rozpoznawalność marki. Powinny być one starannie dobrane i skoordynowane, aby tworzyć spójny i atrakcyjny obraz produktu.

Jedne produkty wymagają jedynie znakowania produktu, inne (znaczna część) wymaga zbudowania marki produktu, przez stworzenie unikalnego opakowania produktu.

Tworzenie łatwo rozpoznawalnych elementów marki

Łatwo rozpoznawalne elementy marki, takie jak logo, kształt opakowania czy charakterystyczne kolory, pomagają w budowaniu lojalności klientów i zwiększają szansę na powtórny zakup. Unikalne i rozpoznawalne elementy marki wspierają codzienną komunikację miliardów klientów na rynku.

3. Funkcjonalność oraz ergonomia opakowań produktów

Dopasowanie kształtu i rozmiaru opakowania do produktu

Kształt i rozmiar opakowania powinny być dopasowane do produktu, aby zapewnić jego bezpieczeństwo i wygodę użytkowania. Opakowanie powinno być łatwe do przechowywania, transportu i ekspozycji na półkach sklepowych.

Sposób otwarcia opakowania zaprojektowanego dla marki SPF LAB®

Ułatwienia w użytkowaniu opakowania produktu oraz jego otwarcia

Opakowanie produktu powinno być łatwe do otwarcia i użytkowania. Klienci cenią sobie wygodę, dlatego opakowanie powinno być tak zaprojektowane, aby ułatwić dostęp do produktu oraz jego użycie.

Pamiętając jednak, że opakowanie produktu nie powinno samo się otworzyć, aby zachować bezpieczeństwo użytkownika oraz bezpieczeństwo w transporcie produktu na półkę sklepową, jak również w transporcie do klienta.

Praktyczne i trwałe rozwiązania konstrukcyjne opakowań produktów

W zależności od typu i przeznaczenia produktu jego opakowanie powinno być trwałe i praktyczne. Powinno chronić produkt przed uszkodzeniami w transporcie, ale również w przechowywaniu, a jednocześnie być łatwe do otwarcia i zamknięcia. Trwałe materiały i solidna konstrukcja zwiększają wartość produktu w oczach klienta.

4. Przekaz wizualny i estetyka

Grafika stworzona na potrzeby projektu opakowań dla SPF LAB®

Projektowanie atrakcyjnych wzorów i grafik na opakowanie produktu

Estetyka opakowania produktu ma duże znaczenie dla jego atrakcyjności. Atrakcyjne wzory i grafiki przyciągają uwagę, budują pozytywne skojarzenia i zwiększają szanse na zakup, oraz ponowny zakup produktu.

Użycie odpowiednich kolorów i kompozycji

Kolory i kompozycja na opakowaniu produktu powinna być starannie dobrana, aby tworzyć harmonijny i atrakcyjny obraz. Kolory wywołują różne emocje i skojarzenia u naszych klientów. Dlatego powinny być dobrane zgodnie z charakterem produktu, marki oraz rynku docelowego (różnice kulturowe!)

Wykorzystanie emocji i storytellingu wizualnego

Opakowania produktów mogą być… powinny być narzędziem storytellingu, opakowanie opowiada historię marki i produktu. Może wywoływać emocje, budować relacje z klientem i tworzyć wyjątkowe unikalne doświadczenia.

Koncept zdrowych przekąsek dla graczy

5. Materiały, zrównoważone materiały i ekologia w projektowaniu opakowań produktów

Świadome wybory materiałów i technik produkcyjnych

Zrównoważone materiały i techniki produkcyjne są coraz bardziej cenione przez konsumentów. Świadome wybory w tej dziedzinie mogą przynieść korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla wizerunku marki.

Minimalizowanie odpadów i zanieczyszczeń

Projektowanie opakowań powinno uwzględniać minimalizację odpadów i zanieczyszczeń. Może to obejmować wybór materiałów, które są łatwe do recyklingu, lub projektowanie opakowań, które można wielokrotnie używać nawet w innych celach, niż tych początkowych.

Promowanie ekologicznych praktyk w opakowaniach

Promowanie ekologicznych praktyk w projektowaniu opakowań to nie tylko odpowiedzialność wobec środowiska, ale również sposób na zbudowanie pozytywnego wizerunku marki. Klienci coraz częściej wybierają produkty, które są zgodne z ich wartościami, w tym z troską o środowisko oraz swoją wygodę.

Suma projektowania opakowań produktów

Podkreślenie znaczenia zastosowania zasad projektowania opakowań produktów

Zastosowanie tych zasad projektowania opakowań może znacznie przyczynić się do sukcesu produktu na rynku.

Jasność i czytelność, wizualna spójność i identyfikowalność marki, funkcjonalność i ergonomia, estetyka i przekaz wizualny oraz zrównoważone materiały i ekologia – to wszystko ma bezpośredni wpływ na odbiór produktu przez klienta.

Innowacje w projektowaniu opakowań produktów

Projektowanie opakowań to dziedzina, która ciągle się rozwija i oferuje wiele możliwości dla kreatywności i innowacji.

Wydawałoby się, że wszystko już wymyślono, jednak każdy kolejny projekt pokazuje nam, że można zrobić więcej, lepiej.

Zachęca nas do próbowania nowych rozwiązań i poszukiwania unikalnych sposobów na wyróżnienie swojego produktu na rynku.

Innowacyjne otwarcie opakowania suplementów Modify® Supplements

Kluczowe elementy skutecznego projektowania opakowań produktów

Kluczowe elementy skutecznego projektowania opakowań to jasność i czytelność, wizualna spójność i identyfikacja marki, funkcjonalność i ergonomia, estetyka i przekaz wizualny oraz zrównoważone materiały i ekologia.

Pamiętaj o nich, zlecając wykonanie projektu dla swojego produktu, a z pewnością przyciągniesz uwagę klientów i osiągniesz swój sukces na rynku.

Porozmawiajmy o współpracy →