Projektowanie etykiet i opakowań produktów – wyzwania i rozwiązania dla różnych formatów produktów

Projektowanie produktów, takich jak etykiety i opakowania, to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim dostosowania do różnych formatów produktów.
ylw_case_study_cl_1
Ostatnia aktualizacja z 7 lipca 2023

Projektowanie produktów, takich jak etykiety i opakowania, to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim dostosowania do różnych formatów produktów.

Modify Reductor – Product Design – Projekt Krzysztof Cholewa

Etykiety na butelki

W przypadku projektowania etykiet na butelki, ważne jest, aby projekt był dostosowany do kształtu butelki i miejsca na etykietę. Projekt musi być również czytelny i przyciągający uwagę, aby przyciągnąć klientów. Projektant musi brać pod uwagę rozmiar i kształt butelki, aby uzyskać optymalne wykorzystanie przestrzeni na etykiecie. Powinny być umieszczone tam informacje takie jak nazwa produktu, skład, pojemność, metoda produkcji, data ważności oraz adres producenta. Projekt etykiety musi być również zgodny z wymogami dotyczącymi oznakowania produktów.

Tubki i sztywne opakowania

Tubki i sztywne opakowania również wymagają specjalnego podejścia. Projekt musi być dostosowany do kształtu opakowania i uwzględnić wszystkie niezbędne informacje, takie jak skład i sposób użycia. W przypadku tubek ważne jest zaprojektowanie odpowiedniego projektu graficznego, ze względu na mniejszą powierzchnię zadruku, w sposób mądry umieścić wszelkie niezbędne informacje. Projekt opakowania sztywnego powinien również uwzględniać możliwość łatwego otwierania i zamykania oraz być odpowiednio zabezpieczony, aby zapobiec uszkodzeniu produktu.

Christos Matula Blind Test Honey – Projekt Krzysztof Cholewa

W zgodzie z wymaganiami

Ważne jest również, aby projekt był zgodny z wymogami prawnymi i spełniał wszystkie wymagania dotyczące oznakowania produktów

Projektant musi być świadomy przepisów dotyczących oznakowania produktów, takich jak wymagania dotyczące składu, informacji o producencie, daty ważności oraz wymagania dotyczące oznakowania bezpieczeństwa i ostrzeżeń.

Projektant musi również uwzględnić wymagania dotyczące języka i symboli, które powinny być używane na etykietach i opakowaniach. W szczególności, jeżeli projekt jest kierowany na rynek niemiecki- wyrażenia w tym języku potrafią być gigantycznie długie 🙂

Przygotowanie do produkcji

Ponadto projektant musi brać pod uwagę różne wymagania dotyczące drukowania i produkcji. Projekt musi być przygotowany zgodnie z wymaganiami technicznymi drukarni, aby uzyskać najlepszą jakość druku. Projekt musi być również przygotowany zgodnie z wymaganiami dotyczącymi produkcji, takimi jak wymagania dotyczące materiałów, rozmiarów i kształtów.

Christos Matula – Seria miodów Hefajstos – Projekt Krzysztof Cholewa

Podsumowując

Projektowanie dla różnych formatów produktów wymaga elastyczności i dopasowania do konkretnych potrzeb każdego produktu. Projektant musi brać pod uwagę wszystkie wymagania dotyczące oznakowania produktów, drukowania i produkcji, aby stworzyć skuteczne i zgodne z prawem projekty, które przyciągną uwagę klientów i spełnią ich potrzeby.