REALIZUJEMY WYŁĄCZNIE PROJEKTY Z BUDŻETEM + 140 000 PLN NETTO / NAJBLIŻSZY TERMIN +3 MIES.

Rebranding marki. Jak zaktualizować przestarzały wizerunek, czy przeprowadzić rebranding?

Czy Twoja marka potrzebuje odświeżenia? Czy zastanawiasz się, kiedy i jak przeprowadzić proces rebrandingu? W naszym najnowszym artykule omawiamy, co to jest rebranding, dlaczego jest ważny, jakie są jego różne formy, kiedy warto go przeprowadzić, jak się do niego przygotować i jakie ryzyka wiążą się z tym procesem.
ylw_cs_masiota_wykres_ogolny

Czym właściwie jest rebranding

Rebranding, czyli zmiana wizerunku marki, to skomplikowany proces, który może obejmować różne aspekty – od drobnej aktualizacji logo po całkowitą zmianę nazwy, strategii i wartości marki.

Rebranding jest nie tylko ważny, ale często niezbędny, aby marka mogła nadążać za zmieniającymi się trendami, oczekiwaniami klientów i dynamicznym rynkiem.

W dzisiejszym świecie, gdzie konkurencja jest zacięta, a lojalność klientów jest trudna do utrzymania, rebranding może być kluczowym elementem, który pozwoli firmie utrzymać się na powierzchni i prosperować.

Może tylko lifting marki, może redesign, a może całkowity rebranding

Rebranding może przyjmować różne formy, w zależności od potrzeb i celów firmy.

Lifting marki to delikatna aktualizacja, która zazwyczaj obejmuje drobne zmiany w logo lub paletach kolorów. Jest to subtelny sposób na odświeżenie marki bez drastycznej zmiany jej tożsamości.

Redesign marki to bardziej radykalna zmiana, która może obejmować nowe logo, nową paletę kolorów i nowe materiały marketingowe. Jest to sposób na całkowite odświeżenie wizerunku marki.

Całkowity rebranding to całkowita zmiana wszystkiego, co dotyczy marki, włącznie z nazwą, strategią i wartościami. Jest to najbardziej radykalna forma rebrandingu, która zazwyczaj jest stosowana, gdy firma przechodzi przez głębokie zmiany, takie jak zmiana modelu biznesowego lub rynku docelowego.

Kiedy zdecydować się na odświeżenie marki

Rebranding może być odpowiedzią na wiele różnych sytuacji.

  • Może to być zmiana strategii biznesowej, która wymaga nowego wizerunku marki, który lepiej odzwierciedla nowe cele i wartości firmy.
  • Może to być zmiana grupy docelowej, która wymaga odświeżenia marki, aby lepiej przemawiała do nowych klientów.
  • Może to być zmiana wizerunku firmy, która wymaga odświeżenia marki, aby lepiej odzwierciedlała jej nową tożsamość.
  • Może to być zmiana właściciela lub nazwy firmy, która wymaga całkowitego rebrandingu.
  • Może to być również zmiana oferty produktów lub usług, która wymaga odświeżenia marki, aby lepiej odzwierciedlała nową ofertę firmy.

Jak się przygotować do rebrandingu

Proces rebrandingu zaczyna się od analizy obecnej marki i zrozumienia, co działa, a co nie. To oznacza przeprowadzenie dogłębnej analizy marki, która obejmuje badanie jej obecnego wizerunku, percepcji klientów, pozycji na rynku i konkurencji.

Następnie, definiuje się nowy wizerunek marki, który lepiej odpowiada na potrzeby i oczekiwania klientów. To oznacza stworzenie nowego logo, nowej palety kolorów, nowego tonu komunikacji i nowych wartości marki.

Następnie, opracowuje się strategię rebrandingu, która określa, jak nowy wizerunek marki zostanie wprowadzony na rynek. To oznacza stworzenie planu, który obejmuje wszystko, od aktualizacji materiałów marketingowych po komunikację zmiany do klientów i partnerów biznesowych.

Na koniec, implementuje się rebranding, co może obejmować wszystko, od aktualizacji materiałów marketingowych po zmianę nazwy firmy.

Ryzyka związane z rebrandingiem

Rebranding, mimo że często niezbędny, niesie ze sobą pewne ryzyka. Może to obejmować utratę rozpoznawalności marki, jeśli zmiany są zbyt drastyczne i nie są dobrze komunikowane do klientów.

Może to również obejmować negatywne reakcje klientów, którzy mogą być przywiązani do starego wizerunku marki i niechętni do zmian.

Wreszcie, rebranding może wiązać się z wysokimi kosztami, zarówno bezpośrednimi, związanymi z przeprowadzeniem procesu rebrandingu, jak i pośrednimi, związanymi z potencjalną utratą klientów lub obniżeniem sprzedaży.

Co dalej?

Rebranding to skomplikowany proces, który wymaga starannego planowania i strategii. Kluczem jest zrozumienie, dlaczego rebranding jest potrzebny, jakie są cele firmy i jak te cele mogą być osiągnięte poprzez rebranding.

Firmy, które planują rebranding, powinny pamiętać o potencjalnych ryzykach i podjąć odpowiednie kroki, aby je zminimalizować. Pamiętaj, że rebranding to nie tylko zmiana logo czy kolorów – to przede wszystkim zmiana sposobu, w jaki marka jest postrzegana i doświadczana przez klientów.

Porozmawiajmy o współpracy →